15. jan.09. godine napravila sam snimak pluca gde je konstatovano, izmedju ostalog, da imam i skleroticnu aortu??? Molim Vas, sta je to i koliko je opasno.
    Srdacni pozdravi

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, Niste naveli koliko imate godina. Sklerotična aorta je u neku ruku normalan nalaz u poznim godinama, ali ne i za mlađe osobe. Ovaj izraz se koristi da bi se na rtg snimku opisala aorta koja je degenerativno izmenjena usled ateroskleroze. Obično se u ovom krvnom sudu zapažaju kalcifikati, što daje osnova da se sumnja u njenu elastičnost i potpunu funkcionalnost. Sklerotična aorta može biti razlog mnogih komplikacija, ali je mnoge osobe imaju i do duboke starosti. Mnogo još drugih faktora može da utiče na dalji razvoj događaja, ali je pre svega najvažniji serumski holesterol i krvni pritisak. U svakom slučaju dobro bi bilo da se obratite kardiologu za dodatne preglede. Prof. dr Milan Rančić