Poštovani,
    Elem,radi se o mojoj majci kojoj je na rentgenu dijagnostifikovan emfizem pluća i emfizematoznosklerotična konfiguracija srca. Uradjena je spirometrija, koja je u redu. Pregledana je od strane kardiologa koji se izjasnio da je na ultrazvuku i ekg sve uredu. Njene objektivne tegobe su: zamaranje pri hodu, oblije je hladan znoj, otežano diše, pritisak se spusti na 7050, pobledi i mora da legne u tom trenutku. Ovakvi ataci su naročito izraženi ujutru, ali javljaju se u bilo koje doba dana. Ona je anemična, a maja meseca joj je dijagnostifikovan ileitis chronica atrophica gradus 1, koji je stabilan sada. Šta dalje treba preduzeti, jer njene tegobe nisu nestale i kako se leči emfizem dijagnostifikovan samo na rentgenu, dok je nalaz kod pneumoftiziologa navodno uredu?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana,
      Emfizem pluća je jedan od osnovnih supstrata hronične opstruktivne bolesti pluća. Kod onih koji imaju emfizem dolazi do nepovratnog gubitka plućnog parenhima, pa takve osobe imaju teško oštećenje plućne funkcije. Pre nego se krene sa lečenjem treba precizno izmeriti stepen oštećenja plućne funkcije i utvrditi koliko to odstupa od uobičajenog fiziološkog gubitka u starosti. Za lečenje se primenjuje široka paleta lekova: bronhodilatatori, kortikosterioidi, antibiotici, ekspektoransi, ali šta je potrebno primeniti kod Vaše majke nemoguće je reći bez kliničkog pregleda i uvida u kompletne nalaze ispitivanja (laboratorija, rtg pluća, ekg, eho srca, kardiološki pregled, spirometrija, telesna pletizmografija, gasne analize i acidobazni status). Morate se obratiti specijalisti pulmologu koji će sprovesti kompletnu dijagnostiku.
      Prof. dr Milan Rančić