Poštovani,
    Obično pregledavam sajtove s ovakvim i sličnim sadržajem ali nikad ne pišem.Mislim da moj problem zahtjeva stručno mišljenje pa prije nego potražim pomoć htjela bih Vaš savjet.Oko Nove Godine mi se naglo pojavio osjećaj knedle u grlu, čak sam na momente gubila dah.Mogla sam normalno da jedem, čak me je čudilo kako kad jedem nje nema, a kad gutam tu je i čak se osjećaj pogoršava što više gutam.U tom perioda sam na poslu imala stresnih situacija a i meni bliska osoba je obolela od leukemije, pa sam to prepisivala da je na psihičkoj bazi.To je trajalo nekoliko dana i nestalo, ponovo se ali u blažem obliku, s tim što sam osjećala konstantnu uznemirenost.Kad smo porodično otišli na odmor osjećaj je nestao za par dana.Poslije mjesec, tj. ovih dana se ponovo pojavilo s tim što sad primjećujem sekret koji lako iskašljem, i čini mi se kad se nakašljem da mi osjećaj knedle nestane.Posebno se nekad javi nagon na povraćanje, naručito kad pijem kafu, i sad imam osjećaj gorušice.Danas je bolje, samo sekret i blaža gorušica.
    Molim Vas da li je nešto ozbiljno!

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana, Vaš opis tegobe koju imate ne ukazuje da se radi o ozbiljnom poremećaju gutanja, što se stručno zove dysphagia. Verovatno se radi o konverzionoj reakciji, kada se nagomilana psihička tenzija pretvara u simptom. Međutim, da bi ste odagnali sumnju, javite se orl specijalisti i po potrebi gastroenterologu. Ako njihovim pregledima se konstatuju normalni nalazi, zaboravite da ste ikada imali ovaj simptom. Prof. dr Milan Rančić