Postovani,
    molila bih Vas da mi pomognete u resenju mog problema.prosle god. u septembru mi je dijagnostifikovana tbc pluca-dg.phthisis pul.lat.sin.fibrocaseosa-na osnovu levenstajna gde je pronadjeno 30kolonija arb (BK-negativan).dva meseca sam bila na th.HRZE.a sledeca dva uzmala izonijazid i rifamor.krajem decembra je stigao rezultat zasejavanja ispljuvka od novembra koji je pozitivan 3 kolonije arb pa mi u terapiju lekar dodaje i etamutol.u decembru kazu da su ispljuvci bili neispravni pa sad cekam rezultate od januara,BK je negativan a levenstaj cekam.za sve vreme lecenja sam mesecno proveravala krvnu sliku,do decembra je AST i ALT bio duplo povisen da bi u januaru bio AST-135,a u februaru-207.nisam uzimala nikakve lekove za jetru,ne jedem sir,ali sam pila mleko u koje sam dodavala na 1casu 1 kasiku sirila-maja. konsultovala sam se sa drugim lekarom koji mi je rekao da nije trebao da mi uvodi etambutol u terapiju dok se ne vidi rezultat poslednjeg ispljuvka i da sada prekinem sa terapijom u potpunosti dak ne izlecim jetru(essenciale forte).
    molim Vas da mi pomognete sve vise gubim nadu u izlecenje moje bolesti.
    unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana, Nemojte gubiti nadu. U toku lečenja Vaše bolesti poavile su se izvesne komplikacije: Kao prvo, na kraju 2 meseca lečenja još uvek ima bacila u ispljuvku, što je dokazano kulturom u novembru. Kod svih osoba ne uspe se postići negativizacija sputuma za 2 meseca incijalne faze, ali to ne treba da bude zabrinjavajuće. U tu svrhu, radi svake sigurnosti treba uraditi test rezistencije bacila na antituberkulotike. To se radi u većim centrima, i tu proceduru zbaju svi edukovani pneumoftiziolozi. Kao drugo, rezultati pregleda jetrinih enzima ukazuju da je verovatno došlo do razvoja toksičnog hepatitisa. Vi ne navodite kompletnu kliničku sliku, a što bi pomoglo zaključku o postojanju ove komplikacije. Međutim, svejedno, lekovi se moraju privremeno obustaviti do normalizacije nalaza. Vaš lekar će proceniti, te ako je u ovom periodu neophodno nastaviće se etambutol i streptomicin. Ako je stanje bolesti dobro onda će se sačekati normalizacija enzima jetre. U toku pauze potrebno je da se koristi hepatoprotektivna terapija, a insgtrukcije ćete takođe dobiti od svog lekara. I još jednom ponavljam, ne gubite nadu, sve će biti u redu. Ukoliko imate bilo kakvu sumnju u vođenje Vaše bolesti, potražite pomoć stručnjaka iz nekog od većih zdravstvenih centara. Prof. dr Milan Rančić