Pre nedelju dana dao sam bris sa nosa, grla i ispljuvak. Pronašli su mi u pljunku "candida albikans" dok je u nosu i grlu bilo sve u redu. Prethodnih 3-meseca sam imao upalu sinusa koja se ponavljala 3 puta za redom, a za koje sam dobijao antibiotike. Sada su mi rekli da je možda uzrok terapija (antibiotici). Pregled krvi i mokraće su bili u granicama, osim holesterol koji mi je bio (6). Osećam bol u grudima od septembra prošle godine. Želeo bih da mi odgovorite da li terapiju koju su mi prepisali: flazil -400 je soodvetna za tu vrstu gljivice i da li je uzrok terapija ili nešto drugo. Hoću da znate da sam pre svega ovoga negde u julu prošle godine imao avanturu sa ženom koja je imala tu candidu pre nekoliko godina, pa sam sada zabrinut. Možda mogu da zarazim i svoju ženu, a i zbog cele situacije. Želim reći da uzimam sedam godina terapiju za nerve - amizol i diezepam. Molio bih da mi odgovorite bar Vi kako mislite za način kako sam dobio to i za terapiju koju su mi prepisali... Verujem da mi možete dati oko svega ovoga neki stručni savet.
    Zabrinuti Makedonac....

    Odgovoreno: 16. 02. 2009.
    • Poštovani, Pošto ste prethodnih meseci u tri navrata koristili antibiotike vrlo je verovatno da pojava gljivice u ispljuvku predstavlja posledicu prekomerne upotrebe antibiotika. Ukoliko se oni koriste nekontrolisano i bez potrebe uništavaju i nepatogene bakterije čime se stvara prostor za umnožavanje gljivica. terapija koju ste dobili je odgovarajuća samo je morate koristiti uporno i redovno. Treba da izbegavate kiselu i slatku hranu jer to pogoduje razvoju gljivica. Ne treba da budete zabrinuti, situacija će se brzo srediti. Prof. dr Milan Rančić