Postovani,  Pisala sam Vam, al posto nije bilo odgovora iz nepoznatog razloga, evo  pisem Vam ponovo.  Obavestena sam o odrzanom PRVOM KONGRESU RESPIRATORNE MEDICINE  SRBIJE/JUGOISTOČNE EVROPE. Veoma mi je drago sto Vas vidim u grupi  presedavajucih za dijagnostiku oboljenja pluca, jer pravilna dijaznoza i  terapija, a ne povrsni pregled je slozicete se ono sto je najidealnije za  svakog pacijenta. U Vasoj biografiji iznetoj na sajtu stetoskop vidim da  ste direktor Klinike za plućne bolesti i tuberkulozu Knez Selo Kliničkog  centra Niš. Da li Vi obavljate ambulantne preglede u okviru klinike ciji  ste direktor, posto ste mi uputili reci:"U svakom slučaju, najviše bih  voleo kad bih Vas mogao videti u svojoj ordinaciji. Onda bi smo vrlo brzo  razjasnili sve nejasne stvari i nedoumice"? Posto nisam iz Nisa, kako  treba da glasi uput bas za pregled kod Vas, sem uobicajnog da se pacijent  upucuje na pregled u KC Nis - Klinika za plućne bolesti i tuberkulozu Knez  Selo? Takodje, kao razlog upucivanja na pregled, sta treba da se navede,  odnosno koje vrste pregleda? Sa takvim uputom, da!  li se placaju pregledi kod Vas? Da napomenem da sam student i da ne  placam ni participaciju kada idem na preglede. Pored spirometrije, radite  li i transfer faktor (difuziju) na Vasoj klinici? Rekli ste da je bitna  tehnika izvodjenja spirometrije, sta pod tim podrazumevate, mozda i broj  uradjenih spirometrija jedne za drugom, sto se tice parametra koji  nedostaje - tezina je 56kg? Da li priznajete nalaze uradjene u drugom  centru, odnosno medicinsku dokumentaciju (rendgen, MSCT, spirometrija,  difuzija, laboratorijske analize, EHG srca, eho abdomena) radi  konsultovanja oko vec uspostavljene dijagnoze, razjasnjavanja svih  nedoumica? Intresuje me Vase misljenje o novom rendgenu na Institutu u  Sremskoj Kamenici, pored toga sto u odnosu na obicni rendgen gde na jednom  snimku imamo sve, a ovaj novi aparat to radi tako sto odvaja u tri snimka,  posebno rebra i znate vec, sta su prednosti novog rendgena u odnosu na  obicni, kakve promene na plucima on moze bolje da registruje (odnosno,!  da radiolog-pulmolog vidi-procita) u odnosu na obicni, predpo!  stavljam  da je zracenje manje, da li sam u pravu?   Unapred najlepse hvala! Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 28. 12. 2007.
    • Postovana, Nisu mi jasni razlozi zbog kojih je doslo do zakasnjenja odgovora, ali u svakom slucaju primite moje izvinjenje. Da bih se detaljno upoznao sa Vasim (potencijalnim) zdravstvenim problemom potrebno je da Vas pregledam i da se upoznam detaljno sa Vasom kompletnom dokumentacijom. Pregled kod mene mozete zakazati posle 8. januara na telefon 018 651 195 ili 018 200 424. Uput treba da glasi na Kliniku za plucne bolesti i tuberkulozu Klinickog centra Nis, i da je uredno overen od strane nadlezne filijale Republickog zavoda za zdravstveno osiguranje - u tom slucaju ne placate preglede i ispitivanja. U nasoj ustanovi se radi i ispitivanje i difuzije u plucima. Sto se tice rtg aparata koji postoji u Sremskoj Kamenici, pretpostavljam da se radi o digitalnom aparatu. Ovaj uredja omogucava mnogo kvalitetniji radioloski pregled nego obican rtg aparat. Na kraju: vrlo rado bih Vam pomogao u skladu sa mojim mogucnostima i mogucnostima moje ustanove, ali moram da Vam skrenem paznju da u Institutu za plucne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici rade vrhunski i iskusni strucnjaci koji su itekako osposobljeni da se izbore sa vasim zdravstvenim problelom. Na Vama je da ocenite u koga cete imati poverenje. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic

Komentari na pitanje: #2142

    • Postovani. Muz mi ima skvamozni karcinom levog plucnog krila 5 ×6 cm i 4 ×3. Prosirilo se i na limfu ima cvorove 2,5 × 1 ,7 i 1,7 × 2.5. Kakvi su mu izgledi da rak pobedi kemoterapijom Gamizan ? Ima 8 ciklusa. Hvala