Jas sum od Makedonija i koga na moeto dete mu napravija bronhoskopija. Poradi česti bronhiti samo na levata strana mu ustanovija deka leviot bronh mu e so pomali dimenzii so stesnet elipsoviden lumen sobeno vo pocetniot del. Da li ova znači deka vo ponatamosniot rast nešto bi mu smetali i da li može da ima nekakvi posledici osven toa sto i pri mala nastinka on spušta bronhit samo na levata strana se raboti za 2.5 godišno dete?
    Odnapred blagodaram

    Odgovoreno: 16. 02. 2009.
    • Poštovana, Verovatno se kod Vašeg deteta radi o urođenoj anomaliji. Nije redak slučaj asimetričnog rasta i razvoja parnih organa kod čoveka. U tom životnom dobu to može biti problem jer su dimenzije disajnih puteva kod dece male, pa ako su i dodatno smanjene to otežava drenažu sekreta i stvara uslove za infekciju. kako dete bude raslo trebalo bi da se i situacija popravlja. Dete ne treba da ima bilo kakva ograničenja, treba da ima pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i da bude redovno vakcinosano. Tokom detinjstva pedijatar će pratiti razvoj pluća, koja se razvijaju sve do 10 godine. Kasnije će povoljno delovati bavljenje sportom. Osim toga treba imati u vidu da pluća imaju veliku funkcionalnu rezervu i da su potrebna velika oštećenja pa da se to reperkutuje i na funkciju. Preporučujem da se redovno javljate pedijatru koji će Vam stručnim savetima pomoi da se problem prevaziđe. Prof. dr Milan Rančić