Poštovani,
    mojoj majci je na rengenskom snimku dijagnostifikovan emfizem pluća, a srce je emfizematoznosklerotične konfiguracije. Uradjena je spirometrija (ne u Nišu) gde su rezultati u redu. Na ekg-u je takodje sve u redu. Ali ona se veoma zamara prilikom i najmanjeg napora, oblije je hladan znoj ima veoma ubrzan rad srca i tada mora da legne jer joj vrlo pozli. Najčešće u jutarnjim časovima. Pošto živi u manjem mestu i pošto ja smatram da je možda nešto previdjeno u dijagnostici recite mi šta nadalje treba preduzeti i o čemu bi ovde moglo da se radi?
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 17. 02. 2009.
    • Poštovana, Uzroci brzog zamora kod Vaše majke u jutarnjim satima mogu biti različitog porekla (plućni, kardiovaskularni, neurološki, psihički itd). Potrebno je dopunsko ispitivanje kako bi se utvrdio tačan razlog. Sumnjivo je da je radiološki dijagnostikovan emfizem pluća, a da je plućna funkcija normalna. Predlažem da se sprovedu dopunska testitranja koje je jedino moguće uraditi u nekom većem specijalizovanom centru. Prof. dr Milan Rančić