Imam 23 god. i urođene boronhiektazije,već 2 i po god.sam u braku.Koliko  je moguće da sterilnosti bude uzrok dijagnostikovana bronhiektaija?

    Odgovoreno: 25. 12. 2007.
    • Malo je verovatno da stalne infekcije koje prate bronhiektazije dovedu do sirenja na predeo zenskih reproduktivnih organa i do posledica koje ce uzrokovati sterilitet. Naveli ste da su utvrdjene kod Vas urodjene bronhiektazije. Ukoliko je to tacna dijagnoza treba da znate da je to jedna od vrlo cestih urodjenih anomalija respiratornog sistema. Same po sebi bronhiektazije i ne moraju imati neki klinicki znacaj. Medjutim, u ljudskom telu anomalije se cesto javljaju zajedno. U vezi s tim opisani su sindromi koji nastaju zbog lose funkcije treplji (cilija) koje se nalaze na pojedinim celijama. Cilije se nalaze na respiratornom epitelu, jajovodima, repovi spermatozoida su cilije. Zbog toga, postoji teoretska mogucnost neke dodatne anomalije koja je udruzena sa bronhiektazijama. Zbog toga je potrebno da se javite kvalifikovanom ginekologu koji ce u saradnji sa pulmologom sprovesti sva neophodna ispitivanja kako bi se utvrdio tacan uzrok steriliteta, i sprovelo odgovarajuce lecenje! Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic