Postovani doktore i uvazeni direktore,  Nedelju dana posle laporaskopske operacije zucne kese (maj 2007)pojavila  se je krv u ispljuvku-tamna poluzgrusana.Odlazim Pulmologu koji uporedjuje  snimak pluca pre i posle operacije i preporucuje vitamin C. Kako je krv u  ispljuvku i dalje prisutna uradjeni su i ORL i Gastro pregledi i utvrdjeno  da je sve OK.Rade se dubinska snimanja, konsultuje grudni hirurg.  Epilog-dolazak na vasu kliniku gde se ispoljavaju razlicita misljenja oko  snimaka u smislu da na desnom plucnom krilu ima neceg oko cega nije bilo  saglasja. Citav konzilijum je alarmiran a u medjuvremenu uradjen d-dimer  koji je bio uvecan (oko 600). Sumnjalo se i na emboliju pluca, tako da sam  proveo desetak dana na vasoj klinici. Uradjena je bronhoskopija sa  biopsijom (Doktorka. Dacic),  sintigrafija,i jos neki nalazi i ja sam otpusten  bez ikakve dijagnoze koja bi upucivala na probleme sa plucima. Posle 67  dana od pojave krv u ispljuvku nestaje sama od sebe bez medikamenata  i dijagnoze.Posle svega po preporuci Alergologa odlazim na Institut za  imonologiju i alergologiju KCS gde sam proveo mesec dana i gde su mi  vrseni testovi i probe na lekove. U Otpusnoj listi naznaceno da su  vrednosti AcLA IgM =20,7 (gornja granica 10).Otpustam se sa preporukom da  posle 4-6 nedelja ponovim analizu. Ista je uradjena u "Farma dijagnostici"  i pokazala slicne vrednosti kao i predhodna. Kontrolni pregled u BGD-u  polovinom decembra (poliklinicki) i ponovna analiza koja pokazuje-citiram  "blago uvecane vrednosti kardiolipinskih antitela".D-dimer stalno  kontrolisem i stalno je iznad gornje granice.  Zasto sam ja Vas opterecivao svim ovim? Zato sto u Vas imam najvece  poverenje u smislu sta dalje jer su bolovi u desnom plucnom krilu sve  ucestaliji i probadajuci (skoro u istoj tacki).Zamaram se brzo,a ponestaje  mi i daha.  Pre tri nedelje obavljen je pregled u ATD-u (novi snimak na osnovu koga je  doktorka utvrdila da nema potrebe za daljim analizama). Sta mi je ciniti  dobri doktore. Da trpim i cutim sigurno se necete sloziti.Presiroko sam  pisao da bih izneo sve sto bi bilo bitno za preporuku sta dalje?  Hvala

    Odgovoreno: 25. 12. 2007.
    • Postovani, U Vasem pismu naveli ste dosta podataka iz Vase istorije bolesti. Uradjeno je dosta analiza, ali koliko ja shvatam uzrok pojave krvi u ispljuvku nije pronadjen. Dobra vest je da je kravarenje kroz ispljuvak prestalo, ali znam da Vi strepite da se to ne ponovi. Ohrabruje cinjenica da ne postoje znaci bolesti koje su najcesci uzroci iskasljavanja krvi(tuberkuloza, tumor pluca). Na osnovu svega sto ste naveli postoji verovatnoca da je uzrok embolija pluca. Smatram da u tom pravcu treba usmeriti dalja ispitivanja, i redovno kontrolisati koagulacioni status. Iz Vaseg pisma ne saznajem da li su radjene i neke retke analize koje se rade kad se sumnja na urodjenu sklonost ka emobolijama. Sto se tice daljih kontrola smatram da je potrebno da se u narednom periodu jednom u dva meseca javite pulmologu, koji treba da izvrsi pregled i snimak pluca (jos malo opreza nije visak). Vase klinicko stanje i nalaz na pregledu bice osnov za dalja ispitivanja ako budu potrebna. Sto se tice onoga sto je bilo nemojte da Vas zbuni: prethodna operacija mogla je da pokrene mehanizme koji su doveli do embolizacije pluca, sa relativno lakim simptomima, a da ne ostanu nikave ili minimalne posledice koje se ne mogu otkriti. Smatram da nadalje treba da zivite sasvim normalno, ali da se klonite velikih fizickih napora. Ja i moja ustanova Vam stojimo na raspolaganju za bilo koju vrstu pomoci. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic