Poštovani,
    Imam dijagnozu bronhijalne astme i danas su mi radili kožne probe. Rezultat je Polen drveća 2 2 Polen trave 2 2 polen korova 2 2 Histemin 7 10 ambrozija 4 5.
    Molim za komentar i interesuje me šta je histemin na šta je to u stvari alergija?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovani, Kožnim testovima se ispituje snezibilizacija na određene antigene, čime se dobijaju podaci o mogućim okidačima alergijskih reakcija u organizmu. Kod bronhijalne astme u osnovi razvoja i održavanja bolesti je najčešće alergijska reakcija. Podaci dobijeni kožnim testovima koriste se da bi se smanjila ekspozicija potencijalnim izazivačima napada i da bi se eventualno primenila desenzibilizacija. Histamin je medijator alergijskih reakcija, supstanca koja se stvara u toku alergijskih reakcija. Ona se nalazi u imunim ćelijama i oslobađa se raznim mehanizmima. Kada se rade kožni testovi, obavezno se testira i blagim rastvorom histamina. To je bazični test u odnosu na koji se upoređuju sve ostale reakcije. Svaka osoba ima reakciju na histamin, veću ili manju. Nema alergije na histamin, samo je potrebno očitati intenzitet reakcije određene individue. Iz rezultata Vaših tesgtova, najveća reaktivnost je na polen ambrozije, što je kod bronhijalne astme i očekivano. Što se tiče terapije, morate se javiti svom lekaru, da sagleda kompletnu situaciju! Prof. dr Milan Rančić