Poštovani,
    Imala bih par pitanja vezanih za moje i za stanje mog oca. Počeću od njega. Nedelju dana se žali na nenormalan bol u glavi, odnosno, jauče u polusvesnom stanju, iz samo njemu znanog razloga, odbija odlazak u bolnicu,usput ima temperaturu, povraća, boja lica mu je sivkasta i ima zamućen pogled.Tvrdi da nije imao gubitak svesti, memorije, da mu sve funkcije uredno rade, osim što nema stolicu. Pristaje da ode na rendgenski snimak sinusa i pluća i dr ga upućuje na obavezan ct pluća i glave, navodno moguć je karcinom pluća sa metastazom na mozgu. Meni je sve to čudno. Moje pitanje je u stvari, da li je moguće da je tako bolestan čovek svestan, da ima samo bol u glavi i povraćanje sa temperaturom, da je svestan svega...Usput, krvna slika mu je savršena. A što se mene tiče, već skoro godinu dana imam osećaj stranog tela u grlu. Išla sam kod lekara, naravno, slali su me na svakakve analize. Od sumnje da su krajnici, preko anksioznosti, pa sve do štitne žlezde, svi rezultati, uključujući briseve nosa i grla su odlični,a moje smetnje ne prestaju. Jedna prijateljica mi je savetovala da uzimam Propolis kapi i verovali ili ne, od toga su mi simptomi skroz nestali,međutim, kako se desilo ovo sa tatom, ponovo mi se javio taj osećaj i pogoršava se. Uzeću opet propolis jer mi je ranije pomogao, ali bih volela da znam šta mi je, dosta mi je. Osećaj je nalik onome da vam je paučina u grlu, ne smeta prilikom jela i pića, ali ponekad imam nagon za podrigivanjem. Da dodam da uz ove simptome u grlu, obavezno ide i nadutost stomaka i gasovi, a kako rešim grlo sa propolisom, i stomak mi je bolje.
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovana, Simptomatologija koju oseća Vaš otac je vrlo opšta. Mnoga stanja se mogu prezentovati ovim simptomima. Ako je Vaše pitanje da li je moguća i tako ozbiljna dijagnoza kao što ste naveli, važno je da znate da je moguća. Ali nisu potrebna nagđanja, već klinički pregled i dopunska snimanja da bi se razjasnilo o čemu se radi. Dakle, Vaš otac ne treba da okleva da se javi lekaru. Što se tiče Vašeg problema, zar Vam nije dovoljno indikativno da su se tegobe povratile kada su nastali novi životni problemi. Ako su rezultati svih pregleda bili dobri, onda i ne postoji bolest. postoji samo konverzija psihičke tenzije i strepnje u telesne simptome. Kad se uhvatite hrabro u koštac sa problemima nestaće i tegobe. Samo napred! Prof. dr Milan Rančić