Poštovani doktore,
    imam 28god, želim malo da se ozbiljnije pitam šta je i koja mi je ustvari dijagnoza. Meni je desno plućno krilo nadignuto od levog, tako je od kad znam za sebe. Majka me je rodila normalnim putem, i kao mala imala sam česte ali baš česte bronhitise, stalno sam imala gušenja, i stalno dobijala bronhitis. Od dijagnoze stoji paraliza glasnih žica idiopatica, otežano disanje, normalno sve, i puštena sam kući. Imam promukao glas, takav mi je od rodjenja, valjda zbog tih glasnica, ali kažem da kad sam išla u školu stalno sam izostajala jer nisam mogla da radim fizičko vaspitanje, stalno sam zamarala. E tek kad sam napunila 5 ili 6 god, počelo je desno plućno krilo da mi se uzdiže, i tako je ostalo, valjda kad sam počela da trčim i zamaram to se uzdiglo, ni sama ne znam zašto. Doktori su rekli to će u pubertetu da se smanji, kao te tegobe. Sada sa 28god, nemam nikakva gušenja, i ne pamtim kad sam se zadnji put zakašljala, ali osećam da se brzo zamaram, imam kratak dah ili da kažem vazduh Želim da znam kakva je to bolest, i od čega mi se uzdiglo jedno plućno krilo. Ja sam pre 2god rodila zdravo dete, bez ijednog problema oko disanja na porodjaju. Šta Vi mislite, da li bi trebalo da odem kod dr, ili da li se može vratiti sve na svoje mesto pomoću neke fizikalne terapije? I još nešto da dodam, desna dojka mi je baš veća od leve, a što je još gore, pušač sam. Molim Vas dajte mi neki savet u vezi svega ovoga.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovana, Nije mi dovoljno jasno šta podrazumevate pod tim "uzdgnuto" plućno krilo? Da li je u pitanju višlja pozicija dijafragme sa te strane ili postoji izbočenje grudnog koša. U svakom slučaju, verovatno se kod Vas radi o nekoj urođenoj anomaliji u razvoju pluća. Dobar test za plućnu funkciju bila je trudnoća. S obzirom da je sve proteklo bez problema, znači da je plućna funkcija dobra. Ipak, preporučujem da se javite specijalisti pulmologu kako bi se ispitala i proverila plućna funkcija i kako bi ste znali koje su Vaše stvarne mogućnosti. Pluća imaju veliku rezervu, ali to ne znači da treba da je trošite nemilice. Zato, ako već verovatno postoji neka urođena slabost, nemojte dodatno pogoršavati: ODMAH OSTAVITE PUŠENJE! Za Vas je ta navika veći neprijatelj nego li kod zdravih! Prof. dr Milan Rančić