Poštovani,
    molim Vas za pomoć. Moj suprug je imao 42. god. kada mu je dijagnostikovan mikroplanocelularni karcinom mekog tkiva vrata. Primarni tumor nije nadjen. Imao je 5 ciklusa hemioterapije, pa mu je nakon toga izvadjena žlezda na vratu. Posle toga je imao 40 jedinica zračenja. Bio je ok godinu dana, bez ikakvih tegoba. A pre mesec dana je imao strašne bolove u predelu ključne kosti. Sada ima žlezdu ispod grudnog koša i pluća su takodje zahvaćena. Pre tri dana je počeo prvi ciklus hemioterapije kad mu se stanje pogoršalo. Gušio se na onkologiji dve noći za redom. Danas mu je uradjena traheostomija. Molim Vas za informaciju koliko je to ozbiljno i iziskuje li to neki poseban tretman kad dodje kući. Može li se normalno hraniti?

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovana, Zdravstveno stanje Vašeg supruga je ozbiljno. Zbog progresije tumora i komplikacija koje su nastale rastom neoplazme nastale su ozbiljne respiratorne smetnje zbog slabe prohodnosti disajnih puteva. Zbog toga je morao biti otvoren veštački put za disanje. Traheostoma nije prirodni otvor za disanje i nosi mnoge rizike za razvoj dodatnih komplikacija: česte infekcije, krvarenja, bolovi,suženje dušnika, psihološke smetnje. Za održavanje traheostome potrebna je velika urednost i upornost. Ukoliko se to radi stručno i pedantno neće biti većih problema, pa ni sa ishranom. Naravno to sve važi ako antitumorska terapija bude uspešna i ako dovede do smanjenja tumora. Za bilo koju nedoumincu obratite se svom doktoru i nemojte preduzimati ništa na svoju ruku. prof. dr Milan Rančić