Poštovani doktore,
    ustanovljen mi je karcinom dojke na institutu za onkologiju i radiologiju. Zbog preoperativne pripreme izmedju ostalog mi je trebao i nalaz pulmologa. Koji glasi: kks bo as bo pa jako naglašen hilovaskularni crte Dg F17 th stroda zabrana pušenja. Zanima me šta to znači jako naglašene hilovaskularne crte i da li bi to moglo nepovoljno da utiče na operaciju? Inače sam pušač 35 do 45 cigareta dnevno. Pulmologu nisam rekla da se jako brzo umorim i zadišem pri malim fizičkim aktivnostima. U nazad 6 meseci ponekad kad povučem dim cigarete osećam kao da me nešto steže u vratu i ide gore do potiljka. Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru.
    Srdačan pozdrav iz Stare Pazove.

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Poštovana, Radiološki opis ukazuje na normalan nalaz. Naglašeni intersticijalni crtež je zbog Vašeg pušačkog staža. Ali mnogo važnije je od radiološkog nalaza proveriti plućnu funkciju, jer kažete da se lako umarate i da se zadišete. Zbog toga je potrebno proveriti kakvi su parametri plućne funkcije, jer je to vrlo važan elemenat od koga zavisi vođenje anestezije i postoperativni oporavak. Prof. dr Milan Rančić