Postovani doktore Rancicu, meni je dilema to sto mi u nalazu pise da imam chr allerg rinitis i chr allerg bronchitis obstructiva,i da sam alergicna na grinje, polen trava i korova i ambroziju, kada sam na kontroli pitala doktora da li je to astma, s obzirom da je razlog gusenja reakcija na vise alergena, on je odgovorio potvrdno. Na razlicitim mestima, nasla sam razlicite informacije da je astma isto sto i opstr bronhitis, kao i te da su u pitanju dve stvari. Interesuje me vase misljenje o tome.  Najlepse vam hvala

    Odgovoreno: 22. 12. 2007.
    • Postovana, Sa odgovorom dosta kasnim. Do toga je doslo usled moje privremene odsutnosti i angazovanosti na nekim hitnim poslovima. U vasem pismu navodite da je utvrdjena alerija na vise alergena, ali ne navodite kakvu klinicku simptomatologiju imate. Vrlo je vazno znati kave su Vase tegobe i koliko Vam smetaju na radnom mestu i u sredini gde zivite. Alergija na razlicite alergene je karakteristika bronhijalne astme, tako da pretpostavljam da je kod Vas postavljena dijagnoza ove bolesti. Ta bolest nije isto sto i hronicni bronhitis, odnosno hronicna opstruktivna bolest pluca (HOBP), kako se to danas zove. Postoji veliki broj razlika izmedju ove dve bolesti, ali sustinska razlika je sto HOBP dovodi do stalnog propadanja plucne funkcije, dok kod astme poremecaj plucne funkcije je privremen i van perioda razbuktavanja bolesti pacijent ima normalan nalaz. Vas lekar treba da utvrdi koji oblik astme Vi imate, i da Vam saglasno tome propise odgovarajucu terapiju. Danas postoje mocni lekovi koji obuzdavaju bolest i cine da osoba sa astmom bez problema zivi i radi normalno. Javite se nadleznom lekaru koji ce Vam dati neophodne savete i nastaviti da prati Vasu bolest. I ako niste znali, postoje olimpijski sampioni, kojima astma nije smetala da postanu najbolji. Naravno uzimali su adekvatnu terapiju i disciplinovano su se javljali na redovne lekarske kontrole. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic