imam 38 godina nastanjena u Danskoj od 1993 g.,mjesto AAlborg.Zelila bi davam postavim jedno pitanje ,gdje se iskreno nadam dacetemi odgovoriti unaprijed hvala.Moj problem je u tome sto mise pre tri sedmice uz jutarnje kasljanje pojavili i krvavi ispljuvci gdje je ocigledno bila cista krv.Javilasamse odma svom ljekaru gdje meje uputila na rengelski snimak pluca i ukljucila odma penciline,njeno misljenje je bilo dasu samo iritirane bronhije,da nezaboravim naznaciti dasam pusac.Rezultat rengelskog snimka je glasio[sve izgleda normalno na snimku].Pavas molim dami odgovirite dali mogu daim vjerujem,imali razloga za zabrinutost da budem iskrena mnogonevjerujem danskim doktorima puno prave gresaka na toj osnovi kojeje poslije kasno ispraviti.Dalibi trebala dase podvrgnem jos nekim pretragama kakobi ponovo vratila svoj miran san.Stose tice pusenja prestalasam prije sest dana sa tim i nadam se dacu istrajati.

    Odgovoreno: 22. 12. 2007.
    • Izvinjavam se zbog kasnjenja sa odgovorom, jer sam privremeno bio odsutan. Nadam se da ste do sada Vas zdravstveni problem resili, ali ipak Vam savetujem da se jos jednom javite lekaru. Iskasljavanje krvi je u najvecem broju slucajeva bezazleno, ali u izvesnim slucajevima je najava ozbiljne bolesti pluca. Normalan rentgenski snimak pluca ne mora da znaci da je sa plucima sve u redu. Bez namere da Vas uplasim, preporucujem da se uradi i bronhoskopija, kako bi se iskljucio ozbiljan razlog iskasljavanja krvi. Posebnim instrumentom pregleda se unutrasnjost disajnih cevi sto je obicno dovoljno za dijagnozu. Ako pregled bude pokaze normaln nalaz mozete biti spokojni, sto se pluca tice. Ipak, ostaju i drugi razlozi koji se ne ticu pluca. Zbog toga, potrebno je da Vas lekar sprovede kompletno ispitivanje kako bi pronasao uzrok pojave krvi u isppljuvku. I moj savet: NEMOJTE NIKADA VISE PUSITI! Srdacan podrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic