Poštovani doktore, mom ocu je postavljena dijagnoza:Carcinoma squamosum bronchi l.dex., tumor  je veličine 30mm i u početnoj je fazi, pored postavljene dijagnoze ima  hroničan bronhitis i emfizem pluća.  Do sada je primio dve terapije citostatika. Zamolila bih Vas za Vaš savet u vidu neke preporuke, preparata ili nečeg sličnog.  Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 22. 12. 2007.
    • Izvinjavam se zbog kasnjenja odgovora, sto je nastalo zbog mog kratkog odsustva. Kod Vaseg oca je utvrdjena maligna bolest pluca takve vrste za koju je najbolja terapija operacija. Velicina tumora koju ste naveli obicno moze da se operise, ali pfretpostavljam da Vas otac nije operisan zbog lose plucne funkcije do kje su dovele dve druge bolsti koje ste naveli. Vas otac prima hemioterapiju, sto je standardna terapija. Potrebno je da nastavi dalje sa tom vrstom terapije do punih doza, a to su obicno 4 do 6 ciklusa hemioterapije. Kakvi ce dalji modaliteti lecenja biti primenjeni zavisice od uspeha prethodno primenjenog lecenja i od njegovog klinickog stanja. Pored standarnih hemioterapijskih rezima danas se u Srbiji sprovode i klinicka istrazivanja sa novim lekovima za koje se naslucuje veca efikasnost i bolja kontrola bolesti. U Vasoj sredini, gde postoji referentna zdravstvena ustanova za ovu oblast medicine, mozete se raspitati kod nadleznih lekara koji ce Vas uputiti u potrebu i mogucnosti i takvog terapijskog pristupa. Ova vrsta lecenja je iskljucivo na bazi dobrovoljnog pristanka pacijenta. Srdacan pozdrav! Doc. dr Milan Rancic