Imam 36 godina , a alergičan sam na polen trave i na brašno.  Primao sam imunoterapiju (vakcine) 5godina u KBC Beograd.  Da li je ova bolest izlačiva i koju terapiju vi preporučujete?

    Odgovoreno: 21. 12. 2007.
    • Iz vaseg pisma se ne saznaje da li pored utvrdjene alergije imate i neke klinicke manifestacije i kog su obima i stepena. Senzibilizacija na alergene spoljne sredine je cesta pojava u ljudskoj populaciji. Nije uvek mocuce eliminisati odgovarajuci alergen iz sredine onog ko je alergican, sto bi bilo najefikasnije. Desenzibilizacija vakcinama je nekad vrlo uspesan metod, ali je problem sto zahteva ponovnu primenu i sto se cesto javljaju alergije i na nove alergene. Danas postoje i efikasni lekovi koji koce imune reakcije i umanjuju klinicke manifestacije alergije. Zbog toga je potrebno da budete pod stalnim nadzorom imunologa-alergologa koji ce Vam u pravom momentu preporuciti sta da radite. Vas zdravstveni problem zahteva dosta strpljenja i upornosti i u mnogome zavisi od Vase osnovne konstitucije, tj. sklonosti ka alergijskim reakcijama. Ali uprkos svemu, moze se uciniti da imate sto manje tegoba. Srdacan pozdrav! Doc. dr Milan Rancic, pneumoftiziolog