Stalno vec godinama kasljucam,a poceo sam da kasljem posto sam dok sam bio student jedne godine stanovao u jako hladniom stanu! Pluca su u redu, kazem jer svi doktori odma salju na snimanje pkluca!!! U vojsci sam zbog toga na VMA operisao devijaciju nosa iako me je jedan doktor uputio da  operisem krajnike koji su jako uvecani od rodjenja ali na ORL su ipak  rekli devijacija, iako je vrlo mala.Posle operacije doktorka je rekla, pa moyda su i sinusi! Imam utisak da mi je u grlu uvek nesto sto ne mogu da progutam, obisno se  smirim kad lezim valjda se tad ne sliva nista u grlo...  pretpostavljam da su sinusi ali sam i primetio da kada sam nervozam da  obavezno imam jaci nadrazaj na kasalj.  Sta da radim, ovo postaje jako neprijatno, a ne ide mi se pod noz da  operisem krajnike ili sinuse?  Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 12. 2007.
    • Nije nemoguce da je Vas kasalj uzrokovan stalnim nadrazajem sekretom iz gornjih disajnih puteva. Postoji jedan poseban sindrom u pulmologiji koji se zove sinobronhijalni sindrom. To je stanje stalne iritacije donjih disajnih puteva sekretom iz gornjih disajnih puteva. U funkcionalnom smislu, sluzokoza i gornjih i donjih disajnih puteva je jedinstvena i vrlo slicna. U slucaju Vaseg problema treba jasno utvrditi: Prvo- da li imate bolesne paranazalne supljine (sinuse), za sta cete se obratiti ORL specijalisti, I drugo- da li vec postoje posledice na plucima zbog moguce bolesti sinusa. Danasnjom pulmoloskom metodologijom jasno se moze utvrditi da li je Vase bronhijalno stablo iritirano stalnom infekcijom i da li se razvila bronhijalna hiperreaktivnost sto se moze manifestovati kasljem i smetnjama sa disanjem. Jedini nacin da to saznate je da se javite pulmologu koji treba da uradi laboratorijske i mikrobioloske preglede, radioloska ispitivanja i funkcionalno plucno ispitivanje. Ukoliko se ispostavi da imate bolesne sinuse, imajte u vidu da prvo morate njih leciti, za sta ce Vam trebati mnogo discipline i upornosti. Ali problem je resiv i ne treba odustajati. Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic, pneumoftiziolog

Komentari na pitanje: #2059

    • Moja majka ima -kasalj vec godinama. Malo je prodje pa se pojavi opet. Od avgusts nije prestajao. Pocinje sa iritacijom kao da je zagilice, kaslje, kaslje i kada kine, prestane je. Bila je kod lekara, snimala pluca, dobra su, bris grla dobro je. Lekar kaze da je to hronicna kijavica. Prepisao joj - beconase. To joj ne pomaze. I dalje kaslje. Inace je srcani bolesnik. Da li mozda na to uticu lekovi koje koristi. Dilkoran, presolol, zocor