Poštovani,
    baka ima 83god.nalazi se u veoma lošem stanju. Posle mnogobrojnih ispitivanja i loših, tj.netačnih dijagnoza utvrdjeno je da ona ima rak pluća, navodno pretpostavka, do koje su lekari došli, samo vadjenjem vode iz pluća. Posle par infizija, ona je puštena kući u veoma kritičnom stanju. Nepokretna je. Da bi odmah drugi dan završila na urgentnom. Ona ima konstantan kašalj, praćen gušenjima. Zanima me, da li je normalno i u skladu sa zakonima zdravstva, da osoba u tako kritičnom stanju bude puštena kući, sa obrazloženjem doktora da oni ne mogu ništa da urade? Čak i iz urgentne zahtevaju da nepokretnu baku sami donosimo kako bi je spasli da se ne uguši.
    Molim Vas i veoma sam Vam unapred zahvalna, da mi odgovorite da li je to po zakonu tačno, kako oni kažu?

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana, Pretpostavljam da se Vaše pitanje odnosi na zakone Republike Srbije, tj. na situaciju u zdravstvu Republike Srbije. Ukoliko je kod Vaše bake, tj. kod pacijenta dijagnostikovan karcinom pluća, dalja onkološka terapija zavisi od tri važne činjenice: koji je histološki tip karcinoma, koji je stadijum bolesti i kakvo je opšte stanje zdravlja pacijenta. MORAJU da budu ispunjeni svi uslovi da bi se primenila određana vrsta onkološke terapije. Pošto je Vaša baka u lošem opštem stanju nije moguće primeti onkološku terapiju. Dalja terapija je simptomatska i palijativna, tj. usmerana u olakšavanju najizrazitijih tegoba. Ta vrsta terapije sprovodi se pretežno u ambulantnim uslovima. Naime, sprovođenje takve terapije u bolničkim uslovima je vrlo skupo i zahteva opredeljenje posebnih kapacieta svake bolnice. Srbija nema dovoljno bolničkog prostora da smesti sve obolele kojima je potrebna palijativna terapija. Zato je nužnost da se simptomatska terapija sprovodi u ambulantnim uslovima. Bolnice treba da budu mesta gde se bolest otkriva i gde se ljudi leče, a ne samo azil. Možda Vam to deluje surovo, ali je tako. U zemljama razvijene medicine i organizovanog zdravstva nije ništa drugačije. Obzirom da palijativna terapija mnogo košta, u tim zemljama dostupna je samo onima koji mogu to da plate. Ministrastvo zdravlja Republike Srbije u prošloj godini preduzelo je prve mere da obezbede namenski kapaciteti za plijativnu terapiju i negu. Prof. dr Milan Rančić