Poštovani,
    imam 28 god, problem postoji već duže vreme. Pre 10 god sam operisao devijaciju nosa. Od tada ja imam problem sa sekretom iz nosa, koji se nekada smanji kada ne pušim, inace pušim već 12 god. Dešava mi se kad kinem, da hrana izadje kroz nos, nisam tome pridavao značaja, na kontrolama je sve uvek u redu, pluća, ekg, itd... U zadnje vreme me bole žile na vratu, utrne mi levi obraz i teže gutam, nekada i ne mogu ceo dah da uzmem, jak pritisak u čeonom delu glavu koji izaziva odsutnost i stalno mi se spava. Konstantno osećam napetost i imam stalne gasove i vazduh u sebi (to traje već pola godine). Skoro sam testirao pluća i kažu da je sve ok, ali su me da snimim želudac na rendgenu sa barijumom. Rentgenolog mi je rekao da je to na nervnoj bazi, da odustanem, ako nisam siguran, jer je taj pregled 5-godišnja doza zračenja. Odložio sam pregled. Pored toga imam bolove u ledjima i stomaku, koji se stalno menjaju i jačinom i lokacijom. Trenutno jesam u dosta losem pshičkom stanju zbog porodičnih i poslovnih problema, pa Vas molim da mi kažete od kojih pregleda da počnem (ako treba ispočetka), strah me da nije nešto jako opasno na jednjaku, grlu ili plućima (dah uzimam do pola i kad pušim i kad ne pušim). Ili je svo ovo moguće na nervnoj bazi (kad se umirim i se osetim srećan, dosta toga nestane)?
    Izvinjavam se što nisam umeo kraće da obrazložim.
    Unapred hvala, Dušan

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovani, Naveli ste mnogo simpotoma i tegoba, kao da ste u dubokoj starosti, a ne u najpoletnijem životnom dobu. Vrlo je verovatno da posledice operacije nosa i hronične upale paranazalnih šupljina predstavljaju osnovni izvor vaših tegoba. To potencira i pušenje. Na taj način stvoreni su uslovi da se lako obnavlja infekcija gornjih delova resp. trakta što prouzrokuje tegobe i sa disanjem i sa gutanjem. To Vas dodatno neurotizuje, te se onda javljaju i ostali migrirajući bolovi i napetost. Predlažem da se javite za početak orl doktoru koji će utvrditi činjenično stanje. Nakon toga zahtevajte pregled kod pulmologa da proverite plućnu funkciju, tj. da li ima osnova da se sumnja na astmu ili hronični bronhitis. Ako su ovi nalazi u redu, predlažem da obustavite dalje bavljenje zdravstvenim probelima i da se okrenete životu. Kad ćete ako nećete sada, sa 28. godina. Prof. dr Milan Rančić