Imam 43 godina i imam problem gušenja koji traje već nekoliko godina. To mi se dogadja danju i noću i budi me iz sna. Iz sna me probudi gušenje, drhtanje celog tela, znojenje ispod pazuha i skok krvnog pritiska. Danju je to praćeno gušenjem u predelu vrata tj. nedostatkom vazduha, bez obzira da li nešto radim ili ne. Cesto mi se ukoči i donja vilica i osećam zamor kao da sam obavljala neki tezak fizicki rad. Od pregleda uradila sam: ultrazvučni pregled stomaka-nalaz uredan, pregled štitne žlezde-nalaz uredan, pregled kod kardiologa-nalaz uredan, pregled ORL-nalaz uredan, pregled kod pneumoftologa-nalaz uredan. Laboratorijski nalaz urina uredan i krvna slika zadovoljavajuća. Ne znam kome više da se obratim jer mi ovo gušenje stvara strašne probleme.
    Unapred hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana, Mlo je verovatno da postoji ozbiljno oboljenje koje je uzrok Vaših tegoba. I sami ste se osvedočili da je sprovedenim pregledima utvrđeno da je "sve u redu". Da bi se tegobe izgubile potrebno je da promenite životne navike i da više vremena posvetite sebi, fizičkoj aktivnosti, sportu i rekreaciji. Ako su nalazi pregleda kardiovaskularnog sistema i respiratornog sistema u redu, onda ne treba da Vas brine gušenje. Onda taj simptom nije opasan i najverovatnije prestavlja konverziju psihičke tenzije u telesnu tegobu. Zato ne brinite, nećete se ugušiti. Kad prvi put pobedite svoj strah, krenuli ste putem ozdravljenja. Potrebna Vam je sigurno i pomoć u toj brobi, pa je potražite od bliske osobe ili od lekara u koga imate poverenja. Videćete kako će sve brzo biti istorija. Samo napred. Nemojte bolovati zdravi. Prof. dr Milan Rančić