Poštovani,
    nakon dužeg ispitivanja (radjen je VATS pluća) utvrdjena mi je dijagnoza Pneumonitis interstitialis chr. Status post myoparicarditidem Terapija je PRONIZON 30 mg, CONTROLOC 40 mg Concord 2,5 mg Pronizon pijem ujutru, poznata su mi njegove loše strane pa Vas pitam da li bi trebao da sprovedem neki poseban način ishrane, kako treba da se ponaša čovek koji koristi ovaj lek, da li ima neku specifičnost? Controlok kao prateći lek pijem uveče. Concord ujutru preventivno mada je sada srce u redu. Sve je to bilo posledica CMV-virusa koji je kasno ustanovljen.
    Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovani, Lek koji pijete je vrlo potentan, ali istovremeno, kao što znate, može da izazove mnogo komplikacija. Važno je da Vi uredno koristite antiulkusnu terapiju, kao ne bi nastala ta najčešća komplikacija. Takođe, sprovedena i adekvatna prevencija eventualnih kardijalnih komplikacija. Potrebno je da povremeno prekontrolišete i vrednosti šećera u krvi zbog mogućeg poremećaja glikoregulacije. Redovno se javljate na kontrole kod svog doktora, koji nadalje treba da prilagodi dozu Pronizona stanju bolesti i eventualno nastalim komplikacijama. Ako se pridržavate ovih pravila, biće sve u redu. Ishrana treba da bude kao kod osoba koje imaju visok rkvni pritisak: redukacija soli, zasićenih masnih kiselina, namirnica životinskog porekla. Jedite više puta dnevno, manje obroke, što više voća i povrća i nemojte pušiti. Na taj način smanjujete potencijalni nastanak arterijske hipertenzije. Prof. dr Milan Rančić