Sestra mi je obolela od tuberkuloze. Suprug i ja smo bili u kontaktu sa njom i treba da se testiramo. Zanima me da li mi možemo da prenesemo bakteriju na druga lica ako smo zaraženi a nismo oboleli, i kolika je verovatnoća da obolimo i mi?

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana, Ako ste bili u kontaktu sa obolelim od tuberkuloze potrebno je obavezno da se javite antituberkuloznom dispanzeru u vašem mestu. Kliničkim, radiološkim i mikrobiološkim pregledom utvrdiće se da li i kod Vas postoji bolest ili ne. Tuberkuloza se teško dobija na taj način ako je Vaš imunolki sistem u redu. Kod osobe tuberkuloza nastaje tako što se usled pada imuniteta aktiviraju bacili koji su u telo ušli mnogo ranije i koji su bili "uspavani". Daklke, od sestre ste mogli biti zaraženi i dobiti bolest samo ako ste dugo i stalno bili u kontaktu, ako je u njenom ispljuvku bilo mnogo bacila i ako je Vaš imunitet u tome vreme bio loš. Vi i li vaš suprug ste infektivni po okolinu samo ako ste oboleli i ako u ispljuvku imate bacile tuberkuloze. Ako ste zdravi, ne možete posredno preneti bacile trećem licu. U svakom slučaju, OBAVEZNO se morate javiti kvalifikovanom lekaru pneumoftiziologu. Prof. dr Milan Rančić