Poštovani,
    u sedmom sam mesecu trudnoće i od pre par dana me muči suvi kašalj. Ne mogu zaustaviti nadražaj i sve mi je gore. U apoteci su mi preporučili sirup od islandskog lišaja, pijem čajeve, šerbet - ništa ne pomaže. Danju još i podnosim kašalj ali noću ne mogu oka da sklopim. Bojim se da ne bi od naprezanja počeli trudovi.
    Molim Vas za savet

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana, Najsigurnije ponašanje u vezi sa lekovima u trudnoći je ne uzimati ih. Na taj način budemo potpuno sigurni da su izbegnuta bilo kakva neželjena desjtva na plod. Ali ako imate značajne tegobe, ili bolest koja ugrožava Vaše zdravlje ili zdravlje ploda treba uzeti lek. Treba da se javite na pregled da bi se utvrdilo da li postoji infekcija i koje je prirode kašalj. Ukoliko se proceni da Vam je potreban lek, odrediće se onaj koji je najmanja potencijalna opasnost. Nije dobro da ne reagujete jer kasnije lečenje respiratorne infekcije može biti komplikovanije i opasnije po plod. Danas postoji lekovi koji se mogu bezbedno koristiti i trudnoći ukoliko je to neophodno za zdravlje majke. Prof. dr Milan Rančić