Molim Vas da mi odgovorite,
    moj otac ima 74 god. Ceo život bio je pušač. Pre 2 god prestao je da puši, jer mu smeta. Prošle god pojavila mu se voda oko pluća, i u Doboju su mu par puta vadili. Bronhoskopskim nalazom su utvrdili karcinom na desnom plućnom krilu. Poslat je u Banja Luku na konzilijum, oni mu nisu potvdili dijagnozu njegovog lekara. Po njima samo mrlja, uz lečenje kao i pre. Ima dobar apetit, voda se više ne pojavljuje. Ali dosta je smršao i bez snage.

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Vaš otac u tom životnom dobu i sa navikom pušenja kroz tolike godine, iako je prestao da puši je još uvek pod velikim rizikom za nastanak karcinoma pluća. Okolnosti koje navodite nisu dovoljno jasne, i svakako je potrebno sprovesti dalja ispitivanja kako bi se konačno utvrdilo da li postoji neoplastično oboljenje ili ne. Moguće je da neki od nalaza nije bio dovoljno indikativan, ali u svakom slučaju postavljena je sumnja. Vaš otac i dalje treba biti pod lekarskim nadzorom. Zahtevajte da se ispitivanja ponove, ako je potrebno i drugim metodima. prof. dr Milan Rančić