Poštovani,
    mom ocu je postavljena dijagnoza Ca sqamocellulare pulm 1. dex. Danas je završio sa IV serijom hemioterapije u kojoj prima gemzar 1,8gr. Dali su nam predlog da udje u studiju u kojoj se primenjuje lek Tarceva.
    Šta mi možete reći u vezi tog leka i kakvo je Vaše mišljenje u vezi toga?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Smatram da Vaš otac treba da prihvati ponudu ušečća u kliničkoj studiji. Lek koji bi dobijao je novi lek i sasvim druga strategija u lečenju karcinoma. Lek velikoj većini pacijenata nije dostupan, jer, ili nije registrovan, ili je vrlo skup. Ovaj lek deluje tako što sprečava uticaj nekih supstanci na rast tumora. Lek se vrlo jednostavno uzima, lako podnosi, i ima malo toksičnih efekata. Za sada primena ovog i njemu sličnih lekova spada u najmoderniju terapiju protiv karcinoma pluća. U toku su velika ispitivanja koja treba da utvrde opravdanost primene ovog leka u prvoj liniji, tj. odmah posle postavljanja dijagnoze. Još jednom, savetujem da, ukoliko ispuni sve kriterijume, Vaš otac bude uključen u kliničko ispitivanje Tarcevom. Prof. dr sc. Milan Rančić