Poštovani,
    moj otac boluje od karcinoma pluća, ide na hemioterapije na kojima prima Gemzar1,8gr, Aloxi Iamp i Dexason IIamp. Posle tri serije terapije glukoza mu je otišla na 14, pre terapija nikada nije imao povećan nivo.
    Da li je to povećanje prouzrokovala terapija i šta bi trebalo da uradimo po tom pitanju?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, pošto je u toku primene citostatske terapije došlo do povećanja vrednosti šećera u krvi, verovatno je da je i ranije postojao latetni dijabetes, ili loša glikoregulacija. Moguće je da to potencirano primenom kortikosteroida (Dexason), ali je to obavezan lek u pripremi za hemioterapiju. Sve u svemu, povišene vrednosti glikemije ne treba da uzbuđuju jer se to može uspešno korigovati i regulisati. Obzirom da boluje od teške bolesti, nema alternative kad je u pitanju primena antikancerske terapije. Ako se pri tom jave komplikacije i nusefekti, to je nužno zlo do izvesne tolerantne granice. Ako nastanu teške komplikacije terapije, to onda znači i kraj antineoplastičnog tretmana. Zbog toga je neobično važna veština lekara da balansira između potrebe da priključi najefikasnije citostatske lekove, i da izbegne njihova neželjena dejstva. Prof. dr Milan Rančić