Poštovani,
    da li možete da mi kažete one najranije, prve, simptome raka pluća?
    Hvala najlepše

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Sa karcinomom pluća upravo tu je i problem što nema ranih simptoma. Ova bolest se oglašava simptomima obično kada je uznapredovala. I do 70% pacijenata nema simptomatologiju u ranom stadijumu, a kad se pojave simptomi, javlja se više njih i obično je tada sve jasno. U najranije simptome karcinoma pluća spadaju simptomi iz grupe paraneoplastičnog sindroma. To je uslovljeno osobinom tumora pluća da mogu sekretovati različite medijatore i supstance kojima imitiraju dejstvo hormona, proteinina ili nekih drugih produkata ćelija. Usled toga mogu se javljati vrlo raznorodni simptomi. Opisano je preko 200 različitih sindroma: neki su vezani za endokrini sistem i imitiraju poremećaj rada žlezdi sa unutrašnjim lučenjem, neki su vezani za koagulaciju, za kožne promene, metabolizam, neurološke ispdae i tako dalje. Ove simpotome je vrlo lako prepoznati, ali običnoo je teško povezati da potiču od karcinoma pluća, jer u vreme kad se javljaju karcinom pluća je malih dimenzija i obično se ne vidi ni jednom metodom ispitivanja. To može prethoditi i nekoliko godina dok se nakon toga kasnije ne utvrdi da postoji karcinom pluća. Kad se javi iskašljavanje krvi, suv kašalj, bolovi u grudnom košu, gušenje, otok lica, lupanje srca, otežano gutanje to mogu biti izolovani ili udruženi simptomi, ali oni predstavljaju pozne simptome u evoluciji bolesti. Znači kad se javi ova vrsta simptoma obično je znak da je tumor vrlo narastao. Osim toga, nekada prvi simptomi karcinoma mogu biti od metastaza u mozgu, jetri, kostima, koži ili nadbubrežnim žezdama, i da ih ne prate bilo kakvi drugi simptomi. Dakle, u svakom pogledu, pa i po pitanju simptomatologije, karcinom pluća je ozbiljna i komplikovana bolest. Prof. dr Milan Rančić