Poštovani doktore,
    imam 35 godina, i poslednjih 5 godina moj organizam je potpuno neotporan na respiratorne infekcije. Ne prođe 2 meseca a da me ne uhvati neki virus, upala grla, a upravo sam preležala i upalu plućne maramice. Uz to me prati neprekidan kašalj različitog intenziteta sa kojim živim poslednjih godina.
    Molim Vas, postoji li neko sredstvo za jačanje disajnih puteva, ili me uputite šta da preduzmem?
    Veliko hvala

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Imunološak otpornost je individualna karakteristika organizma i usloveljena je genetskim informacijama koje svaka osoba dobije nasleđem. Ipak, vrlo je važno da li je u životu osoba izložena i štetnim agensima. Potrebno je da strogo izbegavate sve respiratorne štene nokse ( pušenje, aerozagađenje, rashlađivanje). Jačanje telesne otpornosti se postiže i telesnim jačanjem organizma, pravilnim ritmom rada i odmora uz dovoljno sna. U periodima kada postoji povećana opasnost od resp. infekcija obavezno je uzimati pojačano vitamin C, a za Vas je i obavezna vakcinacija protiv gripa svake jeseni. Povoljno će delovati i uzimanje povitaminskih preparata tipa Oligovit, Kod osoba koje boluju od hronične opstruktivne bolesti pluća u cilju sprečavanja ponovljenih infekcija preporučuje se imunoterapija primenom preparata Broncho-Vaxom (OM Pharma), koji se uzima 1 capsula dnevno, na prazan stomak tokom uzatopnih 10 dana u mesecu, tokom tri meseca. Međutim, pitanje koliko bi ta terapija bila efikasna kod Vas. Ono što preporučujem da proverite to je Vaš imunološki status kako bi se utvrdilo kakvo je stvarno stanje imuniteta i da li se tu ne krije možda neka nasledna ili stečena imunodeficijencija. Sa druge strane, moguće je da se iza svega krije neka hronična bolest (bronhijalna astma, hronična opstruktivna bolest pluća, srčana mana itd). Zbog toga zahtevajte od svog lekara da proverite te nalaze. Ako je to sve u redu, shvatite da ste nežnog zdravlja i čuvajte se! Prof. dr Milan Rančić