Poštovani doktore,
    Pre izvesnog vremena sam, u jednom časopisu koji se bavi zdravstvenim pitanjma, pročitala članak u kome su opisani neki, ne tako česti, simptomi odredjenih oboljenja. Jedan od simptoma ostao mi je u sećanju, jer mi je tada bio vrlo čudan, sve dok ga od skoro nisam prepoznala kod sebe, a simptom je miris iz nosa i malo oštećenje sluznice. Ne sećam se šta je tačno pisalo, ali mislim da nema veze sa sinusima, gripom i sl., već sa autoimunim oboljenjem. Obzirom da je meni pre godinu dana postavljena dijagnoza – primarna bilijarna ciroza jetre, a da sam pre šest godina zbog hiperparatireodizma operisana, pitam se da li je gore pomenuto zaista simptom nekog sličnog oboljenja. Iskreno, možda je neozbiljno postaviti pitanje u vezi informacije iz časopisa, ali ja Vas molim za odgovor. Zahvaljujem!

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Neprijatan miris iz usta, pa samim tim i iz nosa, moguć je kod raznih oboljenja i poremećaja. najšečće su to razlozi oboljenja sluzokože gornjih disajnih puteva, kariozni zubi, oboljenja sinusa i sl. Ali u nekim bolestima, gde nastaju metaboličke promene moguće je da se osećeju različiti mirisi supstanci koje su u većoj koncentraciji u krvi ( kiselkast zadah kod dijabetesne ketoacidoze, miris ureje kod bubrežnih bolesnika, neprijatan miris kod hepatične kome). Pretpostavljam da ništa od gore navedenog nije slučaj kod vas. Osim toga potrebno je da navedete da li samo Vi osećate taj miris ili i okolina, i na šta Vas taj miris podseća. Prof. dr sc. Milan Rančić