Molim Vas ima li išta protiv šlajma kojeg izbacujem svako jutro u manjim količinama šta to predstavlja?
    Molim odgovor, unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovani, Izbacivanje manjih količina sekreta ujutro je fiziološka reakcija odbrane respiratornog sistema. Naime bronhijalne žlezde sekretuju tešnost koja ima za cilj da oblaže disajne piteve gde će se lepiti biološki i neorgansi agensi koji dolaze sa vazduhom iz spoljne sredine. Ako tog sekreta ima nešto više razlozi mogu biti: povećana stimulacija bronhijalnih žlezdi (pušenje, aerozagađenje, prašina sa radnog mesta, lekovi), bolest ili povećani unos tečnosti. Niste naveli da osim ovog simptoma imate i neke druge probleme. U svakom slučaju neće biti greške ako 7 do 10 dana uzimate šumeće tablete Fluimucil koji pomaže razvodnjavanje sekreta i njegovo izbacivanje. Lek se kupuje u apoteci i bez lekarskog recepta i vrlo je efikasan ne samo za iskašljavanje sekreta, nego i za uklanjanje štetnih radikala koji nastaju u toku metabolizma. Dakle, ako se i posle ovoga nastave "tegobe" morate se javiti lekaru da bi se utvrdilo tačno šta je to što Vam smeta. Prof. dr Milan Rančić