Poštovani,
    moj deda (28. godište) ima rak pluća koji se proširio na mozak. Uzima lekove. Za nekoliko dana očekujemo poziv iz Kamenice u vezi zračenja. Moje pitanje je sledeće: pošto ima bolove u grudima, glavi kao i u želudcu (od lekova), dali postoji bolničko lečenje za njega? Ja nisam adekvatna pomoć. Neznam kako da mu pomognem. U zadnje vreme nemože ni da jede. Želela bih da mu pomognem, da se što manje pati, ali ja neznam ništa o tome. Jako me brine to što nema apetit. Jel bi infuzija tu pomogla? Da li imate savet? Živimo u Mužlji, selo do Zrenjanina. Tu bi možda mogle sestrice da pomognu oko inekcija koje deda prima svaki treći dan, ali njemu treba više pažnje i pomoći a ja treba da pazim i petnaestomesečnog sina.
    Ako imate neki savet, molim Vas da mi javite.
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Moj odgovor verovatno kasni, zbog mog zimskog odmora. Izvinjavam se, ali ako je još uvek atuelno evo mog odgovora: Postoje bar tri elementa u bolesti Vašeg dede koji ukazuju da situacija nije povoljna: 1. radi se o osobi starije životne dobi gde su ograničene mogućnosti primene antikancerske terapije 2. radi se o metastaskoj bolesti, dakle proširenoj bolesti 3. radi se plućnom karcinomu koji je vrlo rezistentan na onkološku terapiju. Osim toga situaciju će vrlo otežani loš apetit, jer će brzo nastupiti fizička slabost. Odgovorni lekari će oceniti da li je uopšte moguće sprovesti zračenje mozga koje verovatno neće mnogo pomoći, ali će za neko vreme usporiti dalji rast moždanih metastaza. Glavna pomoć je u sprovođenju simptomatske terapije: borba protiv bolova, gušenja, pravilna ishrana, poboljšanje apetita. Tražite od lekara onkologa da propiše lek Megace koji nakon uzimanja oko mesec dana može značajno da popravi apetit. Što se tiče lekova protiv bolova kvalifikovani lekar treba da sastavi efikasnu šemu i propiše odgovrajuće lekove. Ako u okolini nemate lekara koji bi se time pozabavio, preporučujem da se javite za konsultaciju u ambulantu za bol Instituta za onkologiju i radiologiju Sremska Kamenica (dr Eržebet Paterica-Hubert) Verujem da strepite i da imate mnogo obaveze oko deteta, ali dedi je sa tom mučnom bolešću više potrebna topla kućna atmosfera nego lekovi u bolničkoj sredini. Zbog toga nađite načina da udovoljite tim obavezama. Pri tom budite svesni, da je dalja prognoza za Vašeg dedu vrlo neizvesna i, nažalost, loša! Prof. dr Milan Rančić