Postovani dr Rancicu,  ja sam alergicna na prasinu i grinje molim Vas pomozite mi i kazite sta da radim. Moj alergolog je samo utvrdio ovu alergiju ali mi nista nije dao za nju,trenutno imam otezano disanje,neprestalno kijam,ne mogu da spavam i desava mi se da toliko kasljem da mislim da cu se gusiti u sopstvenom kaslju. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 03. 12. 2007.
    • Postovana Biljana, Alergija na grinje je cest razlog respiratornih tegoba i jedan od najcescih okidaca za nastajanje ili pogorsanje bronhijalne astme. Iz vaseg pisma se saznaje da imate jak, uporan i dosadan kasalj sa smetnjama pri disanju. Pored alergoloskih proba koje ste uradiili, potrebno je da Vas pogleda i pulmolog. On ce izvrsiti klinicki pregled, radiografiju pluca i ispitivanje plucne funkcije, ciji se poremecaji javljaju kod nekih alergija. Testovi koje treba da uradite, rade se brzo, bezbolni su i vrlo pouzdani. Tek kada se utvrdi da li su Vase respiratorne tegobe stvarno vezane za grinije i prasinu, pristupice se lecenju. Danas ima vrlo dobrih i pouzdanih preparata kojima se i alergija i respiratorne tegobe mogu leciti i ublaziti. Srdacan pozdrav, Doc. dr sc. Milan Rancic