Poštovani,
    Prognoza u lečenju adenokarcinoma pluća? Zahvaćena je delimično pleura i hilus, ali samo desnog plućnog krila. Bez metastaza je. Zbog izliva je nemoguće operisati. Da li postoji šansa da se uz citostatike smanji izliv i uopšte suzbije bolest da bi se kasnije moglo razmišljati o operaciji i potpunom oporavku?

    Odgovoreno: 05. 01. 2009.
    • Poštovani,
      Prisustvo pleuralnog izliva kod adenokarcinoma pluća predstavlja faktor koji čini operaciju nemogućom i neracionalnom. Međutim, primenom citohemioterapije moguće je postići kontrolu bolesti, moguće je smanjiti tumor. Nakon toga treba ponovo sprovesti proceduru određivanja stadijuma i tada proceniti da li moguće primeniti operativni zahvat. Takva hemioterapija se zove neoadjuvantna hemioterapija i njeno dejstvo se planira zajedno sa potencijalnim operativnim zahvatom. Adenokarconom bronha, inače spada u prilično rezistentan tumor, koji je veliki izazov za terapeuta. Opšta prognoza nije povoljna, ali kod svakog pacijenta potreban je individualni pristup i individualno prilagođavanje terapijskih modaliteta. U pojedinim slučajevima mogu se postići rezultati koji su iznad opšteg proseka.
      S poštovanjem,
      Prof. dr sc. Milan Rančić