Molim Vas da mi objasnite o čemu se radi. Sa svakom, i najbezazlenijom prehaladom mi se izgubi čulo okusa (i čulo mirisa takodje, ali ne u tolikoj meri izraženo kao lulo okusa). I nakon ozdravljenja treba jako puno vremena da se povrati, a poslednja dva puta se nije čak ni vratilo u potpunosti. Napominjem da mi se ovo dešava jako često (trenutno imam taj problem, a prošli put se desilo pre nepuna dva meseca).
    Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 23. 12. 2008.
    • Poštovana,
      pretpostavljam da prehlada kod Vas intenzivnije blokira gustativne receptore koji su odgovorni za čulo ukusa. Ukus je u velikoj meri povezan sa čulom mirisa, te je verovatno upala sluzokože nosa i paranazalnih šupljina dobrim delom odgovorna za izmenjenu percepciju. Osim toga, za percepciju ukusa i mirisa potreban je integritet i odgovarajućih nerava i centara koji se nalaze u mozgu. Pošto ovo nije prevashodno repiratorni zdravstveni problem, predlažem da se za početak obratite neurologu i orl lekaru koji će proceniti da li se radi o manifestaciji neke bolesti ili je po sredi samo uvećana, ali uobičejena pojava blokiranja čula tokom infekcija i prehlada.
      prof. dr Milan Rančić