Možete mi reći nešto više o seratide sprayu 125mg.

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovani, Seretide spray je lek koji se koristi za lečenje opstruktivnih plućnih bolesti, prvenstveno bronhijalne astme. U ovom preparatu nalaze se dva aktivna sastohjka: flutikazon - kortikosteroid koji smanjuje upalu sluzokože disajnih cevi, i drugi: salmetrol - koji pripada grupi beta 2 agonista, tj. on ima za cilj da relaksira glatke mišiće disajnih cevi čime disajne cevi budu više proširene. Kombinacija ova dva aktivna sastojka je vrlo delotvorna, a osim toga fiksna kombinacija omogućava vrlo komforno korišćenje. Oznaka 125 mikrograma, znači da toliko ima flutoikazona, a da se salmeterol nalazi u dozi 25 mikrograma. Koliki broj inhalacija je potreban određuje doktor zavisno od stanja pacijenta i nakon ispitivanja plućne funkcije. Lek treba koristiti obavezno pod lekarskom kontrolom jer ima neželjene efekte (promuklost, gljivice u usnoj duplji, poremećaji sna, tegobe pri gutanju, podrtavanje ekstremiteta, povišen krvni pritisak, aritmije srca, ubrzani srčani rad, preosetljivost, anksioznost, bolovi u zglobovima i mišićima) a postoje i stanja u kojima nije preporučljivo koristiti ovaj lek (dijabetes, tuberkuloza).

Komentari na pitanje: #17788

    • Postovani, moja majka koristi seretide disk, svako vece udise taj prah. Unazad par dana ima bolove u ledjima, rukama. Otekle su joj sake, a danas je zadrzana u bolnici, jer ima neizdrzive bolove u ramenima, rukama. . . Ne moze sama da se obuce. U tom leku pise da moze da izazove te simptome. Da li je moguce kod nje o tome rec? Lekarka kaze da je to nemoguce, da mozda hoce od stitne zlezde da oteknu sake. Serutacija je odlicna, ekg dobar, treba jos nalaz krvi i urina da se uradi.