Poštovani,
    otac mi je lečen u Institutu u Sremskoj Kamenici otpusna dijagnoza: Morbus pulmonis obstructivus chronicus, insuff pulm partialis, adhaesio pleurae bas.1.dex, rhynitis acuta, hypertensio arterialis, dilatatio aortae in obs (po CT-u), CT GRUDNOG KOŠA : Mrljasta lezija prečnika oko 7 mm u S6 sa desne strane.Trakasto mrežasta lezija u S5 levo uz prisustvo adhezije bazalne pleure. Jedna adhezija bazalne pleure vidljiva i sa desne strane. Sa desne strane vidljiva dva sasvim diskretna pleuralna talasasta zadebljanja (nivo bifurkacije antero lat.9 mm i regije S4 antero lat.6 mm). U medijastinumu vidljive pojedinačne lgl.prečnika do 13,7 mm. Asc.aorta dilatirana (44,9 mm). Nadbubrežne žlezde nisu uvećane.
    Ja bi Vas zamolio da mi objasnite ovo što sam Vam napisao.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovani, Vi ste u prvom delu pisma naveli otpusne dijagnoze Vašeg oca. One ukazuju da Vaš otac boluje od hronične opstruktivne bolesti pluća, koja se u našem narodu obično skraćeno zove hronični bronhitis. Ovo oboljenje je dovelo do parcijalne respiracijske insuficijencije, tj. do sniženja kiseonika u arterijskoj krvi. Takođe utvrđeno je da postoje priraslice plućne maramice, povišen pritisak u plućnim krvnim sudovima i da je sumnjivo da je proširena i aorta. Uz sve to je u tom momentu postojala i obična kijavica. U drugom delu pisma navodite opis CT nalaza grudnog koša. Ovim snimanjem su viđene dve male senke, jedna u desnom i jedna u levom pluću, o čijoj prirodi se radiolog nije izjasnio. To je ovim snimanjem i nemoguće. One mogu predstavljati upalu, ožiljak, ciste, fibrozu, ali i začetak i nekog ozbiljnijeg oboljenja. Osim toga utvrđeno je da na više mesta postoje priraslice plućne maramice, verovatno kao posledica prethodnih upala. I sredogruđu su lako uvećane limfne žlezde, ali ne do nivoa koji je alarmantan i koji zahteva neposredno dalje ispitivanje. takođe, i početni deo aorte je proširen. Što se tiče nalaza CT-a predlažem da posle tri meseca ponovite pregled, a po potrebi i ranije kako bi se pratila evolucija promena. Ne verujem da je lekar Vašeg oca propustio da uradi ili zakaže dopunske preglede da mu je nešto bilo sumnjivo. Najverovatnije je uočene promene ocenio kao sekvele nekih ranijih upalnih promena na plućima. Prof. dr Milan Rančić