Imam 71 god, posle oko 5 meseci kašlja konstatovana mi je HOBP. Diabetičar sam 12 god IND, lečim se od ishemije srca oko 15 god. Dobio sam terapiju SEREVENT 2x2, BECLOFORTE 2x2 i Fluimucil. Spirometrija mi je dobra, prvih pet vrednosti spirometrije su mi oko 90%.
    Možete li mi reći kakva je prognoza moje bolesti?
    Zahvaljujem

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovani, HOBP je hronična bolest, što znači da je moguća kontrola bolesti, ali ne i potpuno izlečenje. Ono što je ohrabrujuće kod Vas je da su rezultati spirometrije dobri, a to znači da nije još uvek propao značajan deo plućne funkcije. Za kontrolu bolesti posebno je važno da redovno uzimate terapiju, da se čuvate resp. infekcija, da redovno primate vakcinu protiv gripa i da nikako ne pušite. Takođe morate se kloniti teških fizičkih napora koji mogu uticati na komplikovanje bolesti. Danas postoje vrlo efikasni lekovi kojima je moguće ovu bolest uspešno držati pod kontrolom. Prof. dr Milan Rančić