Poštovani,
    imam problem sa kijavicom i nos mi curi, crvenilo i suzenje očiju, u proleće, zimi, mogu reći jedino ljeti da uopšte nemam taj problem. Sinusi su mi u redu.
    Može li biti alergijski, ako jeste šta mi preporučujete da koristim da to ublažim?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 23. 12. 2008.
    • Poštovana, Obzirom da probleme imate tokom čitave godine, osim u letnjim mesecima najverovatnije da se ne radi o predominantno alergijskom rinitisu. Ipak, potrebno je uraditi alergološke probe, ORL pregled, snimak paranazalnih šupljina i bakteriološki pregled brisa nosa i grla kko bi se utvrdile relevatne činjenice bitne za određivanje terpije. Tek na osnovu tih nalaza zaključiće se da li su potrebni antibiotici, u kojoj meri su potrebni inhalacioni kortikosteroidi (Beconase, Flixonase, Nasonex) i da li potreno dati terapiju koja sadrži nazalne dekongestive i antihistaminike. U novije vreme za rinitis koji ima alergijsku osnovu koriste se i antagonisti leukotriena (Singulair). Predlažem da ne kombinujete sami terapiju , nego da se javljate redovno Vašem lekaru koji će odabrati potrebnu terapiju. Prof. dr Milan Rančić