Molim vas za savet.Imao sam ranije bolove u predelu ispod srca koji su se nekad sirili u ledja,takodje sam imao neprijatnosti u vidu zarenja u sredogrudju,to je bilo pre nekih godinu dana.Tada sam radio sve analize krvi,ekg,holter,isao kod pulmologa,snimao pluca i nista nije otkriveno.Te tegobe su prestale.Evo sad posle nekog perioda ponovo mi se javljaju tegobe ali druge vrste,otprilike od avguista imam povremenu nelagodnost unutar grudi u sredini,da bi sada se to pogorsalo i sad me bas boli i stvara mi malaksalost i umor.Sta mi savetujete i sta bih sad trebao da prekontrolisem?Imam 25 godina.Veliko hvala u napred

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Postovani, Da bi se utvrdila priroda Vasih tegoba potreban je najpre kompletan klinicki pregled kod pulmologa i kardiologa koji ce utvrditi potrebu za dopunskim ispitivanjima. Rutinska ispitivanja (ekg, radiografija pluca, laboratorijske analize) mogu biti dovoljne da iskljuce ozbiljna oboljenja srca i pluca. Ne treba izgubiti iz vida da vrlo cesto takva vrsta bolova nastaje usled upale misica i tetiva, ili zbog lose statike tela tokom rada, sna ili tokom hoda. Svakako treba proveriti uzrok takvih bolova, a ako pulmolog i radiolog ne otkriju razloge, zatraziti pomoc reumatologa i/ili fizijatra. Ovoga puta, s obzirom da se bol ponovio, budite uporniji u traganju za poreklom bola, kako bi se proverilo da se pre godinu nije desio neki previd. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic