Poštovani doktore,
    šta bi moglo prouzrokovati suv kašalj koji je najintenzivniji ujutru i traje nekih 15 minuta, posle jela se takodje javlja, ali slabije ili ponekad prilikom stresa? Pušač sam i pretpostavljam da i cigarete imaju uticaja, ali da li je možda u pitanju neki problem sa želucem? Pila sam sirupe na biljnoj bazi protiv suvog kašlja i ne pomažu, čajeve.
    Šta bi to moglo biti i kako se leči?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 14. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Otkriti uzrok kašlja je nekada vrlo teško. U Vašem slučaju najpre treba isključiti cigarete koje itekako mogu biti razlog takvog kašlja. Simptomatično je da se kašalj javlja ujutro, što po malo sugeriše na bronhijalnu astmu, jer se problemi kod pacijenata obično javljaju u ovom periodu dana. Osim toga, kašalj imate i posle jela, što bi moglo biti uslovljeno gastroezofagealnim refluksom, tj. vraćanjem sadržaja iz želuca u jednjak. Nije isključeno da je u pitanju i infekcija gornjih ili donjih disajnih puteva, ali i da je problem u sinusima, ili možda u uzimanju nekog leka. Kao što vidite, razloga ima mnogo, i tek u kontaktu sa lekarem, kada se obavi pregled i urade neke analize može se znati koji je uzrok kašlja, a samim tim i može Vam biti preporučena odgovarajuća terapija. Srdačan pozdrav! Prof. dr Milan Rančić