Poštovani,
    obraćam Vam se u vezi mog oca. On ima 60 godina - već dugo ima problema sa izrazitim kašljem, ponekad gušenjem. Juče su mu uspostavili dijagnozu: hronični bronhitis. Uzima terapiju (antibiotik tiotropium), pa će narednih nedelja ponovo ići na kontrolu - da se vidi šta dalje...
    Možete li mi reći par rečenica vezano za ovu bolest, kako je najefikasnije lečiti, odnosno zaustaviti dalje širenje i slično.
    Puno hvala unapred,
    Iva

    Odgovoreno: 13. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Radi se o tačnije o bolesti koja se zove HRONIČNA OPSTRUKTIVNA BOLEST PLUĆA (chronic obstructive pulmonary disaese). Bolest se karakteriše povećanom produkcijom sekreta, otokom sluzokože disajnih puteva, grčenjem glatkih mišića disajnih puteva, propadanjem pregradnog tkiva i kapilara između alveola pluča, što sve zajedno dovodi do značajnog oštećenja plućne funkcije. Kao rezultat toga pacijent ima kašalj, iskašljava stalno znatne količine sekreta, ima stalne infekcije pluća, i ima otežano disanje i gušenje. Promene su hronične i konačne, ne može se bilo kakvim lečenjem vratiti izgubljeno, i što je posebno značajno, ako se ne leči bolest napreduje dalje: osoba počinje da pati od nedostatka kiseonika u krvi, raste pritisak u plućnoj cirkulaciji, dolazi do opterećenja desne polovine srca a kasnije i srčane insuficijencije. Glavni uzrok bolesti je pušenje, ali postoji još puno razloga zbog kojih bolest nastaje ili se pogoršava. U lečenju je potrebno najpre eliminisati faktore rizika, a to znači STROGA ZABRANA EKSPOZICIJE DUVANSKOM DIMU. Lekovi koje osoba dobija pripadaju različitim grupama: antibiotici za infekciju, bronhodilatatori koji šire disajne puteve, kortikosteroidi koji smiruju upalu sluzokože, mukolitici koji pomažu da se izbaci sekret, a kod pojedinih pacijenata i dodavanje kiseonika. Najvažnije je da pacijent bude pod stalnom kontrolom edukovanog lekara, da stalno bude kontrolisana plućna funkcija i da pacijent redovno uzima terapiju. Takođe, je bitno da pacijent izbegava teške fizičke napore, da ima pravilnu ishranu, režim odmora, i da održava propisnu telesnu težinu. Za lečenje ove bolesti treba dosta znanja i veštine, mnogo upornosti i discipline, kako se ne bi razvile teške komplikacije koje pacijenta pretvaraju u invalida. Iapk, treba imati u vidu da se radi o hroničnoj bolesti, koja zahteva doživotni nadzor i lečenje. S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić