Poštovani doktore,
    cele godine mi curi nos već godinama, a nikako da otkrijem uzrok. Ne boli me glava, nije mi zapušen nos, nije alergija na neki spoljni alergen, jer mi je stanje isto i na planini i na moru i u gradu. Imam devijaciju nosne kosti - povredila sam nos još kao dete i ta povreda nije stručno zbrinuta. Primetila sam samo da mi nos pojačano curi kad mi je hladno ili kad jedem sladoled ili lubenicu. Curenje prestaje jedino kad sam u toploj prostoriji ili napolju, ali da mi nije ni malo hladno.
    Da li postoje neke kapi ili lek koji zustavlja curenje iz nosa bez obzira na uzrok?
    S' poštovanjem,
    Svetlana Milanović

    Odgovoreno: 13. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Sekrecija iz nosa ima vrlo smisleno fiziološko opravdanje: ona služi da pripremi slunicu nosa za odbranu od svih štetnih agenasa iz spoljne sredine. Kod Vas je taj mehanizam nešto više izražen, verovatno usled stimulacije autonomnog nervnog sistema. Sigurno da postoji razlog zbog čega je pojačana sekrecija. Savetujem Vam da orl doktor najpre sagleda stepen devijacije nosne pregrade, da uradite osnovne laboratroijske analize, bris nosa i grla i još jednom alergološke probe. Kratkotrajno, povremeno, možete probati nazalne dekongestive (spray Olynth), a i u cilju probe oko mesec dana spray Nasonex jednom dnevno po jedna inhalacija u svaku nozdrvu. Ukoliko Vam ovo ne pomogne, obavezno morate da se javite lekaru.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Milan Rančić