Poštovani,
    uputite nas kako da rešimo problem! Moja majka (ima 53 god) već duže vreme, oko godinu dana, mnogo kašlje. Kašlje suvo i nekad i malo povrati i kaže izbaci neki šlajm. Ide uporno lekarima, ali oni ništa ne nalaze kao konkretan uzrok. Pluća su joj čista, davali joj razne antibiotike i ništa, radila testove i nije alergična ni na šta.
    Kakve još preglede treba da obavi, gde sve tražiti moguće uzroke?

    Odgovoreno: 07. 12. 2008.
    • Poštovana Marija, Suv uporan kašalj može imati mnogobrojne razloge. Najpre treba isključiti da li je u pitanju respiratorna bolest. Imajte u vidu da normalna nalaz tokom pregleda i normalan snimak pluća još uvek ne znači da nema bolesti. Potrebno je nekad uraditi i pregled plućne funkcije i bronhoprovokacioni test. takođe, vrlo je važno sagledati kakva je funkcija srca, da li je normalan krvni pritisak i da li i koje lekove uzima, Neki od kardioloških lekova (ACE inhibitori) izazivaju vrlo uopran i rezistentan kašalj. Jedan od mogućih uzroka je gastroezofagelani refluks, kada se želudačni sok vraća u jednjak. Uzrok kašlja je ponekad i akumulirana psihička tenzija. U svakom slučaju, treba nastaviti sa ispitivanjima, jer dok je kašlja, to je znak da negde postoji problem. To je zbog toga što je kašalj odbrambeni refleks i nije normalno da je stalno prisutan. Kada je tako , znači da postoji neki poremećaj. S poštovanjem, Prof. dr Milan Rančić