Deda od 70 god. poslednjih mesec dana ima blago povišenu temperaturu, a najviše do 38,5 . Sedimentacija je povišena (110), br. leukocitia se povećao, ali je i dalje u granicama normale. Otežano guta i slabije jede. Brisom grla izolovan streptokok. Nije reagovao na terapiju garamicinom i longacefom. Rađena mu je MR male karlice i dijagnostikovana blago uvećana prostata. Na UZ abdomena i RDG pluća nisu nađene patološle promene.
    Molim Vas da mi odgovorite šta bi dalje trebalo da radimo i kom specijalisti da se obratimo?

    Odgovoreno: 08. 12. 2008.
    • Poštovana, Moguće da se radi o virusnoj infekciji, koja kod starijih osoba, zbog oslabljenog imuniteta vrlo sporo prolazi. Potrebno je, osim toga, uraditi bakteriološki pregled mokraće i hematološki pregled, kako se eventualno ne bi provukle druge bolesti koje su čest uzrok takvih tegoba. Takođe, treba ponoviti bris grla, jer i pronađeni streptok može uzrokovati slične smtnje. Za to vreme kontrolisati telesnu temperaturu primenom antipiretika. S poštovanjem, Prof. dr MIlan Rančić