Poštovani dr Rančić, imam 32 godine, visok oko 170 cm i težak oko 100 kg, još malo pa će pune dve godine kako imam problema sa otežanim dubokim udisajem. Naime, pre nepune dve godine sam kao i uglavnom posle ručka otišao da legnem i odspavam sat-dva. Posle otprilike dva sata probudio sam se i ustao sa neobjašnjivim osećajem u grudima i nemogućnošću dubokog udisaja. Naravno odmah sutradan sam potražio pomoć u zdravstvenoj službi doma zdravlja gde su konstatovali upalu pluća koju sam pregurao na nogama, i odmah mi dali terapiju u vidu penicilina. No kako se stvari sa disanjem ni posle toga nisu rešile potražio sam pomoć kod specijalističkih službi za plućne bolesti. Posle velikog broja pregleda, snimanja rendgenom (pluća, želudca), ultrazvučnog snimanja štitne žlezde i srca sa kardiološkim pregledom, ekg-a, snimanjem žučne kese, spirometrijom (u tri ustanove), laboratorijskih pregleda i dosta pulmoloških pregleda, jedina dijagn! > oza koju su mi postavili je "neka vrsta astme" kako sam ja to razumeo i kao terapiju mi dali Serevent pumpicu. Kako se ni sa pumpicom stanje nije poboljšao potražio sam i dalje rešenje ali nažalost bez uspeha. Problemi sa dubokim udisanjem su i dalje prisutni (nekad manje, nekad više), koje prati neobjašnjiv pritisak u grudima, kao i relativno jak bol u grudima, i srednjem delu grudi kod kosti. Udisaj je nešto lakši kada ležim na stomaku, ili kada pokušam da "zevam", ali zato kada ležim na ledjima to postaje praktično nemoguće. Takođe u odnosu na vremenske prilike dešava se da kada je izuzetno toplo i sparno, disanje postaje prava noćna mora, ali zato kada je hladno to je veliko olakšanje. Prilikom lakšeg fizičkog napora (npr hod uz stepenice do drugog sprata, ili malo brži hod 300-500 m prilično se zadišem i umaram, i ne uspevam da dodjem do vazduha baš zbog te nemogućnosti dubokog udisaja, što se isto dešava i čim mi je malo nos zapušen! > . Još da napomenem, da unazad tri do četiri godine koristim !  kapi za  nos radi dosta čestih zapušenja nosa, kao i da u poslednjih godinu dana osećam česte trnce i bolove u nogama i rukama, malaksalost, umor, "bol u kostima" a i veliku nervozu.Jedna stvar još koju nisam napomenuo, a može biti od značaja je da mi je supruga pre dve godine imala TIA (jedan vid moždanog udara) koji je sigurno ostavio posledice i na nju, ali i na mene, a i da je kao i kod većine nas sredina i vreme u kome živimo i radimo izuzetno teško i stresno. Uz izvinjenje za ovako dugačak tekst, možda ovo i nije vaša specijalnost, ali Vas molim da me posavetujete kakav bi eventualo pregled trebao da uradim, ili da mi barem pomognete u vidu dijagnoze i rešenja mog problema. Unapred Hvala

    Odgovoreno: 06. 11. 2007.
    • Verujem da ste obavili sve potrebne preglede da bi se pronašao uzrok Vašeg teškog disanja. Shvatio sam da je većina nalaza koje ste dobili bila u granicama normalnih vrednosti. Kad su u pitanju pluća gotovo je nemoguće da niko ne primeti patološko stanje na radiografiji, u kliničkom stanju ili laboratorijskim analizama. To znači da ozbiljnijih oštećenja verovatno nema. Ipak, ako se Vaše tegobe uporno nastave zahtevajte ispitivanje u nekoj većoj ustanovi. Razlozi za Vaše tegobe mogu biti brojni: od plućnih bolesti, bolesti srca, hematoloških bolesti, pa do stanja kao što su prekomerna težina, nedostatak fizičke aktivnosti, stres, napetost, neuroza i tako dalje. Ne mogu Vam dati moju dijagnozu bez pregleda. Ali, iskreno se nadam da Vi i nemate dijgnozu. Samo višak stresa. Više šetajte! Stojim Vam na usluzi! Srdačan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rančić