Postovani doktore,  pre mesec dana me je stegla jaka kijavica i bolovi u grudima, sa blago povisenom temperaturom (do 37,4). Mislila sam da je viroza pa sam pila Paracetamole i vitamin C. Ali nije mi pomoglo. Otisla sam da snimim pluca i da uradim spirometriju i sve je bilo u redu. Onda sam uradila bris grla i nosa i pregledala krv i mokracu. Krv i mokraca su u redu sa malo povisenom sedimentacijom (15/30), a u grlu je pronadjena streptokoka piogenes i uradjen je antibiogram po kojem sam pocela da dobijam Penicilin injekcije 1.600 000, 1x1, 7 dana. Posto mi je to slabo pomoglo, nastavljeno je lecenje Klindamicinom 300mg, 3x1, 7 dana. Uz to sam pila i Imunaktiv, Ekomer,kao i Fluimucil granule 200mg. Problemi sa sinusima su nestali, ali ostalo je grebuckanje u grlu i dusniku(teranje na kasljucanje) i bol u grudima, kao i oblozenost jezika i grla. Medjutim, lekar mi je rekao da gnoja vise nema, da je streptokoka sanirana i da jos nekoliko dana ispiram grlo Heksoralom i da ce tegobe postepeno nesta! > ti. Posto je proslo nekoliko dana ,a ja i dalje imam tegobe, dala sam ponovo bris grla i nosa. Nos je u redu, ali sada imam Kandidu u grlu. Dobila sam Nistatin kapi da pijem i to je sve. Interesuje me da li su smetnje u grlu i dusniku (celom duzinom), kao i bolovi u grudima i izmedju pleca, zbog Kandide ili je u pitanju nesto drugo. Molim Vas savetujte me sta da radim. Inace bila sam pusac 20 godina i nedavno sam prestala da pusim. Sve najbolje

    Odgovoreno: 06. 11. 2007.
    • Poštovana Danijela, Možda zbog kašnjenja moj odgovor više nije aktuelan, ali uvažite ovo zakašnjenje iz razloga mog odsustva u poslednjih 5 dana. Iz onoga što ste naveli u pismu, može se zaključiti da ste dobili klasičnu komplikaciju energične antibiotske terapije: kandidijazu. Potrebno je da ispirate usnu duplju rastvorom sode bikarbone, da ne jedete kiselo i slatko i da uzimate već pomenuti Nistatin (3 x 35 kapi, rasatvor leka posle otvaranja bočice traje 7 dna, posle tog vremena nikako ga ne koristiti). Nedelju dan posle završetka terapije Nistatinom treba poniviti bris grla i i nosa i pregled na gljivice. Nemojte brinuti, ntegobe će se uskoro izgubiti, sem ako ne patite od teškog poremećaja imuniteta. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić