Postovani,   Prvo bih Vam cestitala na dodeli nagrade i pohvalila Vas, takodje.  U okviru sajta - metode u medicini sam procitala opis nalaza spirometrije.  Najljubaznije bih Vas zamolila da mi date opis nalaza forsirane spirometrije i obrazlozite znacenje preostalih patametara, pored vec objasnjenih FVC i FEV1. Koje su donje granice preostalih parametara (FEV1 % FVC , PEF, MEF 50, . , FET) na osnovu mojih ostvarenih, kao i arametara - 25 godina, visina - 172 cm , zenski pol. Mozete li mi, takodje, reci koji od svih parametara je/su najvazniji, pretpostavljam da je jedan od njih FVC?  Da li mozete da mi opisete i metodu - transfer faktor (difuzija), napisete znacenje parametara (donje granice) i koji su najvazniji?   Evo rezultata forsiranih spirometrija, prva je radjena 2.10.2007, druga 9.08.2007    FVC predvidjeno 4.08 L  ostvareno 3.03 L - 74% 3.03 L - 74%   FEV 1 predvidjeno 3.57 L  ostvareno 2.8 L - 78% 2.90 L - 81%   FEV 1 % FVC predvidjeno  ostvareno 92.31% 95.65%   PEF predvidjeno 7.60 L/s  ostvareno 8.07 L/s - 106% 8.36 L/s - 110%   MEF 50 predvidjeno 4.75 L/s  ostvareno 3.69 L/s - 78% 4.03 L/s - 85%   MEF 25 predvidjeno 2.29 L/s  ostvareno 1.73 L/s - 76% 1.87 L/s - 82%   PIF predvidjeno L/s  ostvareno 4.66 L/s 4.71 L/s   FIF 50 predvidjeno  ostvareno 4.36 L/s 4.46 L/s   FIV 1 predvidjeno  ostvareno 3.03 L 3.10 L   VC MAX predvidjeno 4.14 L  ostvareno 3.03 L - 73% 3.12 L - 75%   VC IN predvidjeno 4.14 L  ostvareno 3.03 L - 73% 3.12 L - 75%   IC predvidjeno 2.78 L  ostvareno 2.01 L - 72%   ERV predvidjeno 1.38 L  ostvareno 1.02 L - 74%   FEV 1 %VC IN predvidjeno 84.35  ostvareno 92.34 93.10   FEV O.5 predvidjeno  ostvareno 2.19 L 2.27 L   FET predvidjeno  ostvareno 2.37 s 2.58 s

    Odgovoreno: 06. 11. 2007.
    • Kasnim sa odgovorom jer sam bio odsutan zbog I Kongresa respiratorne medicine koji je održan od 2-4. 11. 2007. g. U Novom Sadu. U vašem pismu poslali ste dosta pitanja u vezi interpretacije parametara plućne funkcije. Pretpostavljam da imate neki zdravstveni problem i da su vaši lekari smatrali da treba proveriti i plućnu funkciju. Svi parametri koje ste naveli obučenom stručnjaku su podjednako važni za procenu stanja ventilacije. Kao prvo, navedeni parametri su rezultati spirometrije i krivulje-protok volumen kojima se procenjuje prvi akt respiracije- ventilacija pluća. Vrednosti koje ste ostvarili upoređuju se na osnovu norme, koja se za svaku osobu formira na osnovu četiri podatka: pol, straost, visina, težina (nedostaje podatak o vašoj težini). Vrednosti koje osoba ostvari iskazuju se apsolutnim brojem i relativnim brojem (procentom) norme. Da bi ste do kraja shvatili način interpretacije potrebno je dosta osnovnog znanja iz plućne funkcije i poduke o metodologiji ispitivanja. Ono što Vam mogu reći da vaši nalazi ukazuju na takozvani "početni restriktivni poremećaj ventilacije". Takva stanja nastaju načelno zato što pluća imaju manji kapacitet. Nekada je tome uzrok bolest pluća, nekada konstitucija, a nekada stanja na drugim organima koje daju reperkusije na plućima. "Transfer faktor" je parametar na osnovu koga se procenjuje sasvim druga funkcija pluća: drugi akt respiracije koji se zove difuzija pluća. Na osnovu tog parametra procenjujemo kakva je difuzija kiseonika i ugljen dioksida kroz alveolokapilarnu membranu. I ovaj parametar se procenjuje na osnovu vrednosti norme. Donja granica normalne vrednosti je 80%. Podatke koje ste dali dozvoljavaju samo delimičnu orijentaciju u stanje funkcije Vaših pluća. Nije bitno videti samo gole brojke, nego imati uvid u to kakva je bila saradnja tokom pregleda, kako izgleda krivulja grafičkog prikaza i naravno potrebni su kompletni podaci o vašim tegobama, kao i drugi nalazi. Predlažem Vam da se za dalja testiranja plućne funkcije obratite edukovanom pulmologu koji će diferentovati zbog čega se javljaju ova mala odstupanja od normalnih vrednosti. Moguće je da je to za Vas normalan nalaz, ili da je u vezi sa promenama na kičmi ili kostima grudnog koša. U svakom slučaju, najviše bih voleo kad bih Vas mogao videti u svojoj ordinaciji. Onda bi smo vrlo brzo razjasnili sve nejasne stvari i nedoumice. Srdacan pozdrav, Doc. Dr sc. Milan Rančić

Komentari na pitanje: #1571

    • Lecena sam zbog bilateralne pneumonije uzrokovane Covid infekcijom. Nakon 3 meseca od lecenja, meren je difuzijski kapacitet pluca , TLCOc 63%, KCOc 60%.. Spirometrijski nalaz FVC 131%, FEV1 109%FEV1/FVC 70,17. Molim Vas da mi pojasnite znacaj ovih nalaza i posledice.

    • Za početak prvo da pozdravim doktora i da mu cestitam. Moje vrijednosti spirometrije su slijedeće pa mozet da mi očitate, inace imam 22 godine i visok sam 178 cm. Base% pr min pred max fev1 4. 25 96 3. 60 5. 26 5. 28 fvc 4. 25 81 4. 26 5. 26 6. 26 pef 796 133 481 600 720 fev1/fvc 100 121 71 83 95 fef25 12. 2 143 5. 71 8. 52 11. 3 fef50 9. 64 172 3. 45 5. 62 7. 79 fef75 6. 08 229 1. 38 2. 66 3. 94 fef25-75 8. 80 173 3. 37 5. 08 6. 79 mvv (ind) 159 fet 0. 6 s brine me ovaj fet, te kolike su njegove normalne vrijednosti.